Sve što trebamo znati o legalizaciji

Poštovani građani pozivamo Vas da sukladno Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 86/12) i Uredbi o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (NN 98/12) započnete postupak ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada.

Prema Zakonu nezakonito izgrađenom zgradom ili dijelom zgrade (nebitno da li se radi o stambenom objektu ili pomoćnim objektima) smatra se zgrada odnosno rekonstruirani dio postojeće zgrade na kojoj su izvedeni najmanje grubi konstruktivni građevinski radovi (temelji sa zidovima, odnosno stupovima s gredama i stropom ili krovnom konstrukcijom) sa ili bez krova, najmanje jedne etaže koja je izgrađena bez akta, odnosno protivno aktu o građenju, vidljiva na digitalnoj ortofoto karti u mjerilu 1:5000 Državne geodetske uprave.

Zahtjev za ozakonjenje se podnosi najkasnije do 30. lipnja 2013. godine.

Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama razlikuje četiri stupnja složenosti zgrada (o čemu ovisi koja je dokumentacija potrebna za izdavanje rješenja o izvedenom stanju) a to su:

  • zahtjevna zgrada – čija je građevinska (bruto) površina veća od 400 m² i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija je građevinska (bruto) površina veća od 1.000 m² i zgrada javne namjene bez obzira na njezinu površinu,

  • manje zahtjevna zgrada – čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m² i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 1.000 m²,

  • jednostavna zgrada – čija građevinska (bruto) površina nije veća od 100 m² i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m²,

  • pomoćna zgrada – zgrada u funkciji osnovne zgrade, koja ima jednu etažu i čija tlocrtna površina nije veća od 50 m².

Pod građevinskom (bruto) površinom nezakonito izgrađene podrazumijeva se građevinska (bruto) površina jedne zgrade, bez obzira na broj nezakonito izgrađenih ili drugih zgrada izgrađenih na istoj katastarskoj čestici i bez obzira na broj nezakonito izgrađenih zgrada za koje se donosi rješenje o izvedenom stanju. Postupku legalizacije Vašeg objekta, a prije podnošenja zahtjeva potrebno je od strane ovlaštenih osoba izraditi projektnu dokumentaciju i to:

  • za zahtjevnu zgradu potrebno je izraditi Arhitektonski snimak izvedenog stanja ( tri primjerka ) koji izrađuje ovlašteni arhitekt, te

  • za manje zahtjevnu zgradu potrebno je izraditi snimku izvedenog stanja koju je izradio ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inženjer građevinarstva,

  • za jednostavnu i pomoćnu zgradu snimke izvedenog stanja se ne izrađuju.

Postupak ozakonjenja zgrada ili zgrade započinje podnošenjem zahtjeva Upravnom odjelu za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša, Osijek, Europske Avenije 11.

Prije izdavanja rješenja o izvedenom stanju vlasnik/investitor plaća naknadu za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru prema odredbama gore citirane Uredbe. Rečenu naknadu obračunava općina Erdut po službenoj dužnosti nakon podnošenja zahtjeva od strane osobe koja ozakonjuje zgradu. O obračunatoj naknadi izdaje se posebno rješenje. Uvjeti i način plaćanja navode se u rješenju.

Tijek postupka:

Grafički prikaz postupka legalizacije, kliknite na sliku za uvećani prikaz

Pozivamo vlasnike nezakonito izgrađenih zgrada na području Općine Erdut da podnesu zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju za nezakonito izgrađene zgrade nadležnom upravnom tijelu:

Osječko-baranjska županija,

Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša, Osijek, Europske

Avenije 11

OKVIRNE CIJENE IZRADE SNIMKE IZVEDENOG STANJA

Okvirne cijene izrade snimke izvedenog stanja kliknite na sliku za uvećani prikaz

Izvor : Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja

Dalj, listopad 2012. godine

Za sve dodatne informacije obratiti se na telefon 031/590 111, kontakt osoba Dragan Dokić

Skip to content
Općina Erdut
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Neophodni kolačići su neophodni za rad naše web stranice i korištenje njezinih značajki i / ili usluga.

Ostali kolačići obuhvaćaju kolačiće za dijeljenje sadržaja na društvenim mrežama te za praćenje posjetitelja web stranice u svrhu statistika i poboljšanja naših usluga.

U izborniku sa lijeve strane možete podesiti svoje postavke kolačića na ovoj web stranici.

Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Ova stranica koristi statističke kolačiće, i to Google Analytics kolačiće koji omogućuju analiziranje posjećenosti. Pružatelj te usluge je Google, Inc.

Informacije koje Google Analytics kolačići generiraju o vašem načinu korištenja ovih stranica, među kojima je i IP adresa s koje ste pristupili stranicama, prenose se na poslužitelj tvrtke Google i tamo pohranjuju. Te informacije bit će korištene u svrhu analize načina korištenja ovih stranica i izrade izvješća namijenjenih administratorima stranica o aktivnostima na tim stranicama.

Više o Google Analytics na stranici: https://support.google.com/analytics/answer/6004245