Otvoreno reciklažno dvorište “Studenac”, vrijedno 1,7 milijuna kuna

Reciklažno dvorište Studenac u Dalju, vrijedno 1.700.000 kuna, jučer je predstavljeno na Informativnom danu za građane, tijekom kojeg su u središtu Dalja i na lokaciji upravo realiziranog projekta održane dvije prezentacije te nove usluge. Okupili su se građani, ali i predškolci, osnovci i srednjoškolci, na prezentacijama na kojima su sudjelovali načelnik Općine Erdut Jugoslav Vesić, direktorica komunalnog poduzeća “Čvorkovac” s djelatnicima, direktorica PORC-a Bojana Orsić s članovima projektnog tima…
Otpad je sve veći problem, ne žele divlje deponije jer je krajobraz općine Erdut pod zaštitom
Siniša Bulajić, izvršni direktor Poduzetničkog razvojnog centra općine Erdut lokalne razvojne agencije d.o.o., iz tima koji je pripremao Projekt reciklažnog dvorišta Studenac u Dalju, objasnio je kako je ovom građanskom akcijom cilj bio provesti informativni dan kako bi savjetovali sugrađane što i kako se deponira i reciklira, s posebnim osvrtom na reciklažno dvorište Studenac, koje je, igrom slučaja, sagrađeno upravo na mjestu gdje je nekada bio divlji deponij.
– Ovo je projekt Općine Erdut za koji smo mi u PORC-u pripremili sve što je bilo potrebno za realizaciju. Sufinanciran je iz kohezijskog fonda EU-a, vrijednost mu je nešto viša od 1,7 milijuna kuna, s visokim postotkom sufinanciranja. Prihvatljive aktivnosti financirao je EU s 1,341 milijunom kuna, jako smo zadovoljni što smo ovim projektom ostvarili pretpostavke za sustave gospodarenja otpadom na mikrorazini, kojem ćemo pridonijeti podizanjem svijesti građana o važnosti gospodarenja otapadom i njegova odvajanja, prije svega na kućnom pragu i u reciklažnom dvorištu. Ciljevi su potaknuti odvajanje i prikupljanje te odgovarajuće zbrinjavanje, odnosno pripremu za ponovnu uporabu i upravljanje u skladu s pravilnikom –
objasnio je Bulajić.

Problem otpada je sve veći, a velik dio općine je pod zaštitom – Prirodni krajobraz Erdut Natura 2000 i Park prirode Mura-Drava-Dunav.

SELEKTIRANJE POČINJE 1. OŽUJKA

Načelnik Vesić kaže kako je Studenac nadgradnja zaštite okoliša i put općine Erdut prema ekologiji.

“Brzo smo izgradili RC Studenac, slijede edukacije tijekom zime, upravo se dovodi struja i 1. ožujka otvaramo vrata i počinjemo selektirati otpad i nakon toga zarađivati na njemu. U projektu Studenac partneri su nam Ministarstvo zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša. Gradnja je trajala tri mjeseca, ali priprema tehničke dokumentacije i ove naknadne stvari kao što je tehnički pregledi ono je što je malo potrajalo”,
kaže Vesić.

You may also like...

Skip to content