Putevima EU

Preuzmite dokument koji prikazuje događanja koja su provedena u okviru ovog projekta (.pdf)

Projekt « PUTEVIMA EU » je financiran uz podršku Europske unije kroz program “Europa za građane”.

Primjenjivo na Cjelina 2.2 – Mjera umrežavanja gradova
Cjelina 2.3 – Mjera projekata organizacija civilnog društva
Cjelina 1 – Europsko sjećanje

OPĆI CILJ PROJEKTA: Doprinijeti jačanju osjećaja pripadnosti EU među sadašnjim i budućim građanima EU u Balkanskim zemljama, podizanjem razine informiranosti i znanja o EU i pravima europskih građana, te promicanjem  interkulturalnog dijaloga, međusobnog razumijevanja i volonterstva na razini Unije.

SPECIFIČNI CILJEVI PROJEKTA:

  1. Povećati svijest i razumijevanje građana o europskim građanskim pravima i važnosti demokratskog sudjelovanja u procesu odlučivanja, te kreiranja Unije po mjeri njenih građana u zemljama koje su zastupljene projektom (Sloveniji-koja je već duže vrijeme članica EU, Hrvatskoj-koja je nedavno postala članica EU, Srbiji, Crnoj Gori i Bosni Hercegovini-zemljama kandidatkinjama za članstvo u EU).

2.Promovirati razvoj volonterstva na razini Unije

  1. Povećati razinu svijesti o trenutnoj migrantskoj krizi u Europi

CILJNE SKUPINE: PREDSTAVNICI LOKALNE VLASTI –  će ojačati svoje kapacitete za bolje razumijevanje EU integracija i procesa, suradnje i partnerstva; CIVILNO DRUŠTVO – kao jedan od glavnih nosilaca promicatelja uživanja građanskih prava i građanske participacije; MLADI (od 18 do 30 godina starosti) – koje lakše prihvaćaju procese promjena, poštujući jednakosti, toleranciju, spremni su na suradnju i aktivno sudjelovanje u procesima EU politika; PREDSTAVNICI NACIONALNIH MANJINA – svi partneri na projektu su zemlje bivše Jugoslavije, sa različitim shvaćanjima pojma multikulturalnosti i međusobne tolerancije, predstavnici ove ciljne skupine će biti aktivno uključeni u projekt, kao jedni od sudionika u procesu donošenja odluka u svojoj lokalnoj zajednici, boljeg razumijevanja EU procesa i kreiranja jedinstvenog Europskog identiteta. KRAJNJI KORISNICI: Stanovništvo općina i gradova koji sudjeluju u projektu i šira populacija zemalja partnera na projektu.

Ključna poruka projekta je da će se pet općina i gradova povezati i planirati dalje aktivnosti na tragu EU politika, što će pridonijeti i stvaranju osjećaja Unije po mjeri građana.

Trajanje projekta od 01/06/2016 do 30/06/2018

Trajanje aktivnosti od 01/07/2016 do 30/11/2017

Vrijednost projekta 107.500,00 EUR

VODEĆI PARTNER

  • Općina Erdut (Hrvatska)

PARTNERI NA PROJEKTU:

  • Poduzetničko-razvojni centar općine Erdut lokalna razvojna agencija d.o.o. (Hrvatska)
  • Opština Sremski Karlovci (Srbija)
  • Udruženje Dunav 1245 (Srbija)
  • Grad Doboj (Bosna i Hercegovina)
  • Opština Danilovgrad (Crna Gora)
  • Udruženje za razvoj volonterskog rada DRPDNM Novo mesto (Slovenija)

PROVEDENE AKTIVNOSTI:

Održana Početna konferencija u općini Erdut (Hrvatska) od 02/09/2016 do 04/09/2016 na kojoj je sudjelovalo ukupno 60 građana, uključujući 29 međunarodnih sudionika i 31 lokalnog sudionika.

Održana konferencija “Prava građana u EU” u opštini Sremski Karlovci (Srbija) od 09/12/2016 do 11/12/2016 na kojoj je sudjelovalo ukupno 77 građana, uključujući 28 međunarodnih sudionika i 49 lokalnih sudionika.

Održan seminar “Instrumenti i inovativni alati za oblikovanje programa participativne demokracije-Civilni Dijalog” u gradu Doboju (Bosna i Hercegovina) od 03/03/2017 do 05/03/2017 na kojem je sudjelovalo 60 građana, 27 međunarodnih sudionika i 33 lokalna sudionika.

Održan seminar instrumenti i inovativni alati za oblikovanje programa participativne demokracije-Europska građanska inicijativa-opština Danilovgrad (Crna Gora) od 26/05/2017 do 28/05/2017 na kojem je sudjelovalo 59 građana, uključujući 31 međunarodnog sudionika i 28 lokalnih sudionika.

Volonterski kamp u Novom mestu (Slovenija) od 19/07/2017 do 23/07/2017 na kojem je sudjelovalo 62 građana uključujući 31 međunarodnog sudionika i 31 lokalnog sudionika.

Završna konferencija i javna rasprava “Kakvu Europu građani žele” od 29/09/2017 do 01/10/2017 na kojoj je sudjelovalo 60 građana, uključujući 30 međunarodnih sudionika i 30 lokalnih sudionika.

Rezultati projekta:

378 sudionika direktnih krajnjih korisnika je steklo internacionalno iskustvo i ojačalo partnerstvo širom Europe,

30.000 lokalnih stanovnika, predstavnika lokalnih vlasti i organizacija civilnog društva je  informirano o aktivnostima projekta,

62 volontera je steklo internacionalno iskustvo i aktivno je uključeno u rad svoje zajednice,

Održano je 6 događanja, 1 okrugli stol, 5 panel rasprava i 25 radionica u 5 zemalja partnera na projektu sa temama EU, umrežavanja, volonterstva, migrantske krize i alata za oblikovanje participativne demokracije,

Potpisan je sporazum o partnerstvu i stvoren portfelj zajedničkih projektnih ideja,

Potpisan Protokol o suradnji između dva partnera na projektu, predstavnika civilnog društva Udruženje Dunav 1245 (Srbija) i udruge za razvoj volonterskog rada DPRDNM Novo mesto (Slovenija)

Projekt je promoviran u medijima (radiju, TV, web stranici projekta http://putevimaeu.com.hr/ i web stranicama općina partnera na projektu, te facebook stranci projekta https://www.facebook.com/putevimaeu/  )

Izrađen je vizualni identitet projekta, 1000 kom letaka o projektu, 400 kom kemijskih olovki s logom projekta, 400 kom fascikala s logom projekta, 400 kom usb stickova s logom projekta, 400 kom informativnih brošura s tematikom: Prava građana u EU, Europska građanska inicijativa, dijalog s građanima, civilni dijalog, EU parlament, 400 kom brošura o događanjima u svakoj zemlji, 70 majica s logom projekta, formirana je web stranica I facebook stranica projekta

Krajnji rezultat projekta je umrežavanje i povezivanje sedam partnera iz pet zemalja, zbliženi EU građani različitih nacionalnosti, te stvorene pretpostavke za održiva partnerstva i rad na zajedničkim projektima, što je pridonijelo i stvaranju Unije po mjeri njenih građana.

Pogledajte video

You may also like...

Skip to content
Općina Erdut
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bi Vam omogućili najbolje korisničko iskustvo, za analizu prometa i korištenje društvenih mreža.

Neophodni kolačići su neophodni za rad naše web stranice i korištenje njezinih značajki i / ili usluga.

Ostali kolačići obuhvaćaju kolačiće za dijeljenje sadržaja na društvenim mrežama te za praćenje posjetitelja web stranice u svrhu statistika i poboljšanja naših usluga.

U izborniku sa lijeve strane možete podesiti svoje postavke kolačića na ovoj web stranici.

Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Ova stranica koristi statističke kolačiće, i to Google Analytics kolačiće koji omogućuju analiziranje posjećenosti. Pružatelj te usluge je Google, Inc.

Informacije koje Google Analytics kolačići generiraju o vašem načinu korištenja ovih stranica, među kojima je i IP adresa s koje ste pristupili stranicama, prenose se na poslužitelj tvrtke Google i tamo pohranjuju. Te informacije bit će korištene u svrhu analize načina korištenja ovih stranica i izrade izvješća namijenjenih administratorima stranica o aktivnostima na tim stranicama.

Više o Google Analytics na stranici: https://support.google.com/analytics/answer/6004245