Predstavljen daljski Planetarij

Model Zemljine revolucije u Svemirskoj sobi Kulturno-znanstvenog centra “Milutin Milanković” u Dalju, autora prof. dr. Aleksandra Petrovića i vođe projektnog tima Radomira Putnika, predstavljen je sudionicima manifestacije “Milankovićevi ciklusi 2015.” Ravnatelj KZC-a Đorđe Nešić navodi kako su se na ovoj tradicionalnoj znanstvenoj manifestaciji okupila eminentna imena. Akademik SANU Fedor Mesinger govorio je o novostima na planu proučavanja Milankovićeva djela i globalnim klimatskim promjenama, a beogradski glumac dramskog kazališta “Savo Radović” izveo je odlomak iz monodrame Uspomene o Milankoviću, koji je kao matematičar, astronom, fizičar… odavno definirao i proračunao prirodne cikluse “ručnim putem”, a ne s pomoću kompjutora, kojima su se u ovo novo vrijeme samo potvrdili davni Milankovićevi proračuni. Predstavljen je i planetarij M. Milankovića “Astronomija i kultura”, kojem je autor mr. sc. Rade Manojlović, ovlašeteni krajobrazni arhitekt. Načelnik Općine Erdut Jugoslav Vesić kazao je kako su ovakve manifestacije usmjerene brendiranju i Milutina Milankovića, da i po njemu općina Erdut bude prepoznatljiva u svjetskim znanstvenim krugovima.

You may also like...

Skip to content