POSTAVLJANJE TERASA U ALJMAŠU

Predloženo je da se pokrene reparcelizacija pa bi jefitniju najamninu i nadalje plaćali Općini

POSTAVLJANJE TERASA U ALJMAŠU

ALJMAŠ – Iako je im je prijetilo rušenje ljetnih terasa ili plaćanje najamnine za zakup javne površine, vlasnicima triju ugostiteljskih objekata u Aljmašu (“Konobe Zeko”, “Lovca” i “Vikenda”) ipak je pošlo za rukom da bez uzrujavanja i prolijevanja žuči pronađu kompromisno rješnje na sastanku s predstavnicima Uprave za ceste Osječko-baranjske županijske, Općine Erdut te s Darkom Barjaktarevićem, zamjenikom predsjednika Turističke zajednice Erdut, i Vesnom Trojan, vijećnicom MO Aljmaš, koji su im došli dati podršku na tom sastanku. Vlasnike lokala, Zvonka Zeca, Dragu Dumančića i Slavka Petrijevčanina, su neugodno iznenadile cijene najma koji bi trebali plaćati ŽUC-u umjesto, kao do sada, lokalnoj samoupravi. Posebice jer bi umjesto nekoliko stotina kuna trebali plaćati i do tridesetak tisuća kuna godišnje, ovisno o kvadraturi terase. Naime, ti se lokali nalaze u cestovnom pojasu, odnosno na katastarskoj čestici na kojoj se nalazi i cesta pa bi zapravo pravi najmodavac ugostiteljima bili “cestari”. Suradnik za sigurnost prometa Županijske uprave za ceste Franjo Sušec pojasnio je kako vjeruje da su nove cijene ugostiteljima, koji imaju sve manje posla, nepovoljne. U raspravi su, uz savjet Franje Sušeca ugostiteljima, ipak pronašli rješenje prema kojem će ugostitelji službeno u ŽUC uputiti pisanu zamolbu za odgodom rušenja terasa, a Općina bi trebala pokrenuti postupak preparcelizacije dijela cestovne čestice. Time bi se znalo koji dio pripada “cestarima” a koji Općini od koje bi ugostitelji onda zakupljivali javnu površinu. Dragan Dokić, općinski stručni suradnik za komunalne poslove, najavljuje da bi Općina u tom slučaju poticajnim mjerama mogla olakšati ugostiteljima trenutnu situaciju. Ugostitelji, pak, očekuju nešto nižu cijenu po kvadratu, a Zvonko Zec je kazao kako bi tako zadovoljan bio spreman i o svom trošku posaditi cvjetne aleje u mjestu.

rušenjem terasa gube svi!

Barjaktarević je kazao kako je cilj da turistička ponuda i izgled Aljamaša budu na razini, čemu su svakako pridonijeli i vlasnici triju lokala te dodao kako je cijena od 20 kuna po četvornom metru mjesečno neprimjerena trenutnoj gospodarskoj situaciji. TZ Erdut smatra da to djeluje destimulativno u vrijeme kada se od ugostiteljstva na tom području od posebne državne skrbi očekuje daljnji razvoj u gastonomiji kojima nastoje pridonijeti dovođenju što većeg broja turista u Aljmaš. Rušenjem terasa bili bi na gubitku i ŽUC i ugostitelji, ali i sam Aljmaš kao turistička destinacija koja je upravo dobila i riječnu luku.

Darko PEJIĆ

You may also like...

Skip to content